Sports

 

Brajkishore Kindergarten, Chapra

Annual Sports Competition – 2018 – 19

Outdoor Games

Classes - I & II

 

50 m Race

Boys

Girls

Ayush Kumar

I – A

1st

Priyanshika Singh

I – A

1st

Shlok Aryan

I – B

2nd

Ananya Shri.

I – E

2nd

Akshay Kumar

I – E

3rd

Aaradhya Kumari

I – E

3rd

 

100 m Race

Boys

Girls

Chandan Kumar

II – D

1st

Varsha Madhuratnam

II – A

1st

Abhijeet Raj

II – B

2nd

Sharfiya Tabrez

II – B

2nd

Ankit Kumar

II – C

3rd

Durgawati Kumari

II – B

3rd

 

Musical Chairs

Girls

Drishti Singh

I – D

1st

Shruti Soni

I – C

2nd

Kinshuk Saran

I – A

3rd

Boys

Rajtilak Singh

II – C

1st

Aayush Raj

II – C

2nd

Arpit Kumar Singh

II – E

3rd

 

Memory Game

Akash Kumar Agrawal

II – D

1st

Manaswi Singh

II – C

2nd

Rishika Soni

II – C

3rd

 

 

 

 

Spoon Race

Class – I

Ananya Shrivastava

I – E

1st

Aalekh Bhardwaj

I – A

2nd

Ashish Ranjan

I – B

3rd

Class – II

Kriti Raj

II – E

1st

Ishan

II – A

2nd

Ananya Raj

II – E

3rd

 

Skipping Race

Girls

Suman Kumari

II – D

1st

Durgawati Kumari

II – B

2nd

Samridhi Shrivastva

II – A

3rd

 

 

 

Annual Sports Competition – 2018 – 19

Indoor Games

Classes – I & II

Carom Board

Boys

Girls

Winner

Divyanshu Kumar

II – D

Winner

Fakiya

II – A

Chandan Kumar

Shristi Shriyashi

II – E

Runner

Sanjeev Kumar

II – E

Runner

Anushka Ranjan

II – A

Ayush Kumar I

II – B

Kashish Gupta

II – C

Brajkishore Kindergarten, Chapra

Annual Sports Competition – 2018 – 19

Outdoor Games

Class - III

100 m Race

Boys

Girls

Ayush Kumar

III - B

1st

Saniya Parveen

III – F

1st

Aditya Kumar

III – F

2nd

Akriti Kumari

III – D

2nd

Harshit Kumar

III – F

3rd

Saziya Parveen

III – B

3rd

 

200 m Race

Boys

Girls

Utkarsh Raj

III – C

1st

Anushka Nanda

III – F

1st

Dikshant

III – C

2nd

Sazia Parveen

III – B

2nd

Aditya Kumar

III – F

3rd

Nikky Kumari

III – F

3rd

 

Long Jump

Boys

Girls

Ayush Kumar

III – B

1st

Zanvab Khan

III – E

1st

Md. Shafiqullah

III – A

2nd

Akriti Kumari

III – D

2nd

Aditya Kumar

III – F

3rd

Astha Shri.

III – E

3rd

 

Spoon Race

Boys

Girls

Manish Kumar

III – A

1st

Ritika Kumar

III – F

1st

Md. Yusuf Taha

III – D

2nd

Anushka Prajapati

III – C

2nd

Ahmad Kabir

III – C

3rd

Vaishnavi

III – C

3rd

 

Musical Chairs

Nikky Kumari

III – F

1st

Anupma

III – D

2nd

Vaishnavi Vaibhavi

III – C

3rd

 

 

 

Class – IV

 

100 m Race

Boys

Girls

Raj Kumar

IV – C

1st

Sweety Kumari

IV – E

1st

Shiv Shivam

IV – A

2nd

Aashtha

IV – A

2nd

Raj Vardhan

IV – D

3rd

Siddhatri

IV – A

3rd

 

200 m Race

Boys

Girls

Rajvardhan

IV – D

1st

Saloni

IV – A

1st

Yuvaraj

IV – B

2nd

Siddhatri

IV – A

2nd

Shiv Shivam

IV – A

3rd

Aashtha

IV – A

3rd

 

Long Jump

Boys

Girls

Md. Yashir Akhtar

IV – C

1st

Sanjan Singh

IV – E

1st

Deep Kumar

IV – D

2nd

Sweety Kumari

IV – E

2nd

Swastik Kashyap

IV – D

3rd

Nousin Farh

IV – D

3rd

 

Spoon Race

Boys

Girls

Aryan Raj

IV – A

1st

Rahnuma

IV – E

1st

Karan Kumar

IV – A

2nd

Prachi Priyadarshni

IV – C

2nd

Vishal Kumar

IV – E

3rd

Nimish

IV – D

3rd

 

Musical Chairs

Ananya Kumari

IV – B

1st

Divya Raj

IV – A

2nd

Aardhya Gupta

IV – E

3rd

 

Class – V

100 m Race

Boys

Girls

Kaushik Kumar Gupta

V – C

1st

Shreya Kumari

V – G

1st

Sunil Kumar

V – D

2nd

Anokhi

V – A

2nd

Adil Imam

V – F

3rd

Manshi Raj

V – E

3rd

 

200 m Race

Boys

Girls

Faisal Alam

V – F

1st

Raj Nandani

V – H

1st

Vikash Kumar

V – D

2nd

Shreya Kumari

V – G

2nd

Sunil Kumar

V – D

3rd

Iram Fatima

V – C

3rd

 

Long Jump

Boys

Girls

Gulshan Kumar

V – E

1st

Drishti Divyam

V – H

1st

Apoorv Abhi

V – C

2nd

Sanya

V – B

2nd

Nitin Kumar

V – A

3rd

Anokhi

V – A

3rd

 

High Jump

Boys

Girls

Ayush Kumar Byahut

V – D

1st

Pragati Sinha

V – H

1st

Shyam Kumar

V – A

2nd

Iram Fatima

V – C

2nd

Gulshan Kumar

V – E

3rd

Shreya Kumari

V – G

3rd

 

 

Shot Put

Boys

Girls

Alok Kumar

V – B

1st

Iram Fatima

V – C

1st

Kaushik Kumar Gupta

V – C

2nd

Shreyanshi

V – C

2nd

Anand Deo

V – G

3rd

Aastika

V – A

3rd

 

Musical Chairs

Manshi

V – C

1st

Shrishti Gupta

V – H

2nd

Rishika Raj

V – G

3rd

Class – VI

100 m Race

Boys

Girls

Shoaib Akhtar

VI – D

1st

Akanksha

VI – F

1st

Shahid Khan

VI – E

2nd

Shreeja Arya

VI – B

2nd

Sarfaraz

VI – E

3rd

Kumari Shreya

VI – C

3rd

 

200 m Race

Boys

Girls

Shoaib Akhtar

VI – D

1st

Tanisha Kumari

VI – F

1st

Anwit Madhaw

VI – D

2nd

Minakshi

VI – C

2nd

Md. Adil Kalim

VI -    

3rd

Shrija Arya

VI – B

3rd

 

400 m Race

Boys

Girls

Shahid Khan

VI – E

1st

Minakshi Kumari

VI – C

1st

Anwit Madhav

VI – D

2nd

Shrija Arya

VI – B

2nd

Shrisant Kumar Singh

VI – G

3rd

Tanisha Kumari

VI – F

3rd

 

Long Jump

Boys

Girls

Shahid Khan

VI – E

1st

Minakshi

VI – C

1st

Tanveer Alam

VI – F

2nd

Annu Priya

VI – G

2nd

Md. Farhan

VI – C

3rd

Omaira

VI – F

3rd

 

High Jump

Boys

Girls

Shahid Khan

VI – E

1st

Shivani

VI – F

1st

Shivam Tiwari

VI – D

2nd

Ananya

VI – E

2nd

Abhishek Kumar

VI – D

3rd

Antra

VI – G

3rd

 

Shat-Put

Boys

Girls

Shahid Khan

VI – E

1st

Shivani

VI – F

1st

Shivam Tiwari

VI – D

2nd

Ananya

VI – E

2nd

Abhishek Kumar

VI – D

3rd

Antra

VI – G

3rd

 

Musical Chairs

Antra

VI – G

1st

Afiya Fatima

VI – F

2nd

Akanksha

VI – F

3rd

 

Class - VII

100 m Race

Priya Kumari

VII – B

1st

Sneha Kumari Singh

VII – B

2nd

Rishika Shahi

VII – A

3rd

 

200 m Race

Rishika Shahi

VII – A

1st

Priya Kumari Singh

VII – B

2nd

Priya Kuamri

VII – B

3rd

 

 

400 m Race

Priya Kumari Singh

VII – B

1st

Rishika Shahi

VII – A

2nd

Priya Kuamri

VII – B

3rd

 

Long Jump

Anuradha

VII – B

1st

Nidhi Kumari

VII – A

2nd

Katyayani

VII – A

3rd

 

High Jump

Rishika Shahi

VII – A

1st

Priya Kumari Singh

VII – B

2nd

Palak Kuamri

VII – B

3rd

 

 

Shat-put

Aashtha

VII – A

1st

Priya Kumari Singh

VII – B

2nd

Anuradha

VII – B

3rd

 

Musical Chairs

Palak Kumari

VII – B

1st

Farah Tavirali

VII – A

2nd

Priya Kumari

VII – B

3rd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brajkishore Kindergarten, Chapra

Annual Sports Competition – 2018 – 19

Indoor Games

Class - III

Carom Board

Boys

Girls

Winner

Amber Soni

III - A

Winner

Sneha Kumari

III – C

Yashaswi Arya

Anuska Prajapati

Runner

Priyanshu Kumar

III – C

Runner

Shreya Kumari

III – E

Aditya Kumar

Ayushi Raj

 

Badminton

Boys

Girls

Winner

Harshit Kumar Singh

III – F

Winner

Samia Parveen

III – F

Aryan Kumar

Ardhya

Runner

Ashwin Goswamin

III – B

Runner

Aashi Chandra

III – B

Ayush Kumar Singh

Saziya Parveen

 

Chess

Boys

Girls

Winner

Ashwin Goswami

III – B

Winner

Kavya Gupta

III – A

Runner

Vinayak Kuamr

III – C

Runner

Anadhay

III – F

 

Ring-Ball

Boys

Girls

Winner

Yusuf Hassan

III – C

Winner

Vaishnavi Vaibhav

III – C

Utkarsh Raj

Vaishnavi

Runner

Ayush Kumar Madhav

III – E

Runner

Aardhya Agrawal

III - B

Md. Sahzada Alam

Riya Rani

 

Class - IV

Carom Board

Boys

Girls

Winner

Kanishk Gautam

IV – D

Winner

Ananya Kumari

IV – B

Manmohan Kumar

Sweety

Runner

Kunal Kumar Gupta

IV – C

Runner

Palak Singh

IV – C

Rameez Khan

Kumari Arya

 

Badminton

Winner

Vishal Kumar

IV – E

Winner

Kumari Saloni

IV – A

Faisal Raza Khan

Siddhatri

Runner

Mohit Kumar

IV - A

Runner

Sweety Kumari

IV – E

Kumar Aryan

Manvi

 

Ring Ball

Boys

Girls

Winner

Deep Kumar

IV – D

Winner

Siddhatri

IV – A

Sazid Hassan

Saloni

Runner

Vishal Kumar

IV - E

Runner

Nimisha

IV – D

Faisal Raza Khan

Arpita

Chess

Boys

Girls

Winner

Naitik Kumar

IV – E

Winner

Sweety Kumarti

IV – E

Runner

Ritwik Raj

IV – D

Runner

Riya Kumari

IV – C

 

Class – V

Carom Board

Boys

Girls

Winner

Sahil Giri

V – E

Winner

Mahi Singh

V – D

Shourya Sharma

Diksha Singh

Runner

Tushar Kashyap

V – G

Runner

Anokhee

V – A

Siddharth Ganesh

Mahak

 

Badminton

Boys

Girls

Winner

Faisal Khan

V – E

Winner

Sidha Kumari

V – B

Dilsan Anshari

Ruchi

Runner

Amit Kumar

V – B

Runner

Nitya

V – H

Amit Kumar Prabhakar

Shreya Shristi

 

Ring Ball

Boys

Girls

Winner

Piyush Pratik

V – C

Winner

Pragati Sinha

V – H

Manmohan

Sonam Kumari

Runner

Adil Imam

V – F

Runner

Prathna Verma

V – E

Anmol Kumar

Manya

 

Chess

Boys

Girls

Winner

Aditya Raj Singh

V – A

Winner

Jiya Singh

V – E

Runner

Tanishk

V – H

Runner

Nainsi

V – G

 

 

Class – VI

Carom Board

 

Boys

Girls

Winner

Younish Khan

VI – A

Winner

Shrija Arya

VI – B

Gaurav Kumar

Prisha Shri.

Runner

Sahid Khan

VI – E

Runner

Soumya Verma

VI – A

Asfaquegu

Samridhi

 

Badminton

Boys

Girls

Winner

Sahil Khan

VI – E

Winner

Ananya

VI – E

Anuj Kumar

Prapti

Runner

Eshant Ray

VI – G

Runner

Arpita

VI – E

Shrisant Kr. Singh

Samridhi Kri.

 

 

 

Ring Ball

Boys

Girls

Winner

Divyanshu Choubey

VI – G

Winner

Omaira

VI – F

Esant Ray

Akanksha

Runner

Sahid Khan

VI – E

Runner

Shreyshi Ojha

VI – C

Ayan Khan

Ikchha

 

Chess

Boys

Girls

Winner

Abhishek Kumar

VI – F

Winner

Siwani

VI – F

Runner

Tanishk Shri.

VI – B

Runner

Saloni

VI – C

 

Table Tennis

Boys

Girls

Winner

Sushant Kr. Gupta

VI – A

Winner

Shreyashi Ojha

VI – C

Raunak Kumar

Ashtha Shri.

Runner

Shrishant Kr. Singh

VI – G

Runner

Afiya

VI – F

Divyanshu Chaubey

Tanisha

 

 

Class - VII

Carom Board

Winner

Minal Ashraf

VII - A

Runner

Divya Gupta

VII - B

Suhani Kumari

Anuradha

 

Badminton

Winner

Jaishree

VII - B

Runner

Khushboo Chauhan

VII - A

Priya Kumari

Nidhi Kumari

 

Ring Ball

Winner

Priya Kumari Singh

VII - B

Runner

Katyayni

VII - A

Palak Kumari

Anjum Ara

 

Chess

Winner

Minal Asraf

VII – A

Runner

Khushboo Kumari

VII - B